Garmin Edge 130 İncelemesi

Peloton Forum

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
21 Haziran 2020
Mesajlar
67
Tepki puanı
32
Puanları
18
Web Sitesi
pelotonforum.net
Peloton Forum olarak Garmin Edge 130'u inceledik. Garmin Edge 130, Garmin bisiklet bilgisayarı ailesinin en küçük üyesi. Boyutunun küçüklüğüne aldanmamak lazım çünkü performansı piyasadaki birçok bisiklet bilgisayarından daha iyi.

GARMIN-Edge-130-22copy.jpg


Artı YönleriEksi Yönleri
Küçük olması ve güzel görünmesiGps sinyalinin ara sıra kopması
Ekranının net olması ve kolay okunmasıNavigasyon özelliğinin kullanımının zor olması
Düğmeli olması
Birçok özelliği barındırması

Garmin Edge 130, bir üst modeli olan Edge 530'un tüm özelliklerine sahip değil ama sadeliği, kolay kullanımı ve performansı ile öne çıkıyor. Garmin Edge 130, Garmin Edge ailesinin en küçük üyesidir ve Edge serisininin diğer modellerinin sahip olduğu tüm özelliklere sahip olmasa da, küçük boyutuna rağmen çok güçlü.

Garmin Edge 130'un tasarımı

Garmin-Edge-130-2-copy.jpg


Garmin Edge 130, 4.1 x 6.3 x 1.6cm boyutuna ve 1.8 inç'lik bir ekrana sahip. Çoğu kişi boyutunu küçük bulabilir ama boyutuna göre performansı çok yüksek. Edge 130, üzerinde plastik düğmelerin bulunduğu plastik bir gövdeye sahip ve sadece 33 gram ağırlığında. Dokunmatik ekran özelliği olmayan bu modelde butonları kullanmak çok kullanışlı ve butona bastığınızda cihazdan anında tepki alabiliyorsunuz. Ekranı küçük olmasına rağmen son derece net ve okunaklı. Bu modelde en fazla 8 adet veri alanı ekleyebiliyorsunuz ancak en ideali 5 adet veri alanı eklemek.

Garmin Edge 130 kurulumu

Garmin-Edge-130-copy.jpg


Cihazı ilk aldığınızda kurulumunu yapmanız gerekiyor. Bu kurulumu cihaz üzerinden yapıyorsunuz. Kurulum işlemi üst modellere göre daha hızlı sürüyor. Sağ üst düğme menü düğmesidir ve buradan cihaz ayarlarını yapabilirsiniz. Veri ekranlarını değiştirmek için de bu düğmeye basmanız gerekir. Cihazın altında bulunan tur düğmesi geri alma / geri dönüş düğmesi iken, oynat düğmesi ise enter düğmesidir.

Garmin Edge 130 performansı

Bu bisiklet bilgisayarı yeni başlayanları ve küçük cihaz isteyenleri üzmeyecek bir performansa sahip. Gps sinyalini bulması normalden biraz daha uzun sürebiliyor ve yaptığınız hızı algılaması biraz geç olsa da eğer bundle olarak alacaksanız bundledan çıkan hız sensörü ile bunun önüne geçebilirsiniz. Edge 130'un içinde yüklü bir harita bulunmuyor ancak rota yüklerseniz kısıtlı bir navigasyona sahip oluyorsunuz ki zaten Edge 130'un ekranı harita ve navigasyon için oldukça küçük. Eğer harite ve navigasyon özelliği istiyorsanız Edge 530, 830 ve 1030 modellerine bakmalısınız.

Garmin, bu modelin bataryasının 15 saat gideceğini söylüyor. Bu batarya süresinin bu kadar uzun olmasının en büyük etkeni dokunmatik ekranı olmaması. Edge 130 ile hzınızı, kadansınızı, kalp atış hızınızı ve güç verilerinizi takip edebilirsiniz bunun için tek yapmanız gereken gerekli sensörleri bisikletinize ve vücudunuza bağlamanız. Ayrıca Edge 130 Strava Live Segments'i destekliyor. Eğer FTP testleri gibi özelliklere ihtiyacınız yoksa ve bisikletinizi işe giderken vs. kullanıyorsanız bu cihaz tam size göre ancak eğer profesyonelseniz ya da antrenman yapıyorsanız FTP özelliğine ihtiyacınız olabilir ve FTP gibi gelişmiş özelliklere Edge 530, 830 ve 1030 modelleri sahip.

Garmin bisiklet bilgisayarlarını distribütörü olan Baytekin firmasından alabilirsiniz.
 
Üst