UCI, Yarışlarda Uyulması Gereken Kuralları Paylaştı

Peloton Forum

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
21 Haziran 2020
Mesajlar
67
Tepki puanı
32
Puanları
18
Web Sitesi
pelotonforum.net
Ekli dosyayı görüntüle 4

UCI, koronavirüs sebebiyle yarışlarda uyulması gereken kuralları belirledi
Parçacıklar, testler ve sosyal mesafe, bunlar önümüzdeki ay koronavirüs salgınının ortasında bisikletin rekabete geri dönmesinin anahtarları.

UCI, Cuma günü takımlar, organizatörler, yarış görevlileri, medya ve hayranlar için tıbbi bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzun Mart ayında ertelenen yarışların devam etmesine kapı açacağı umuluyor.

Bu konu hakkında ilgili ulusal sağlık otoriteleri son kararı verecek ancak yarışlar önümüzdeki haftalarda koronavirüs devam ederken başlamaya hazırlanırken UCI, bisikletin kilit paydaşları için bir kılavuz oluşturuyor.

UCI başkanı David Lappartient, “Bu talimatlar ve öneriler protokolü, özellikle bisiklet yarışlarının yeniden başlaması için takımlar ve organizatörler için esastır” dedi. “Bu önlemler farklı ev sahibi ülkelerdeki yasalara ve önlemlere bağlı olacak ve uyarlanması gerekebilir ancak bu protokol sporumuzun hayata dönüşü için önemli bir adımdır.”

Protokollerin çoğu doğrudan yarış için geçerlidir, bu nedenle hayranların bir yarışı nasıl ve nerede izleyebilecekleri ile ilgili daha büyük sorular ilgili yerel makamlara düşecektir.

Belgenin tamamını okumak için buraya tıklayın.

Şu anda Avrupa’da sağlık koşulları son birkaç hafta içinde önemli ölçüde iyileşti. Bundan dolayı da yarış takvimi tekrardan düzenlendi. Belgede, Temmuz ayının sonlarında yarışların başlayacağı yazıyor ancak bu hafta sonu Slovenya yarışları da dahil olmak üzere bazı ulusal şampiyonalar daha erken başlıyor.

Daha fazla detay ilerleyen günlerde paylaşılacak ancak genel plan bir yarıştan önce herkesi test etmek, takımları sosyal mesafeyi korumak için “baloncuklara” ayırmak ve daha sonra birisi COVID-19 için pozitif çıkarsa ihtimaline karşı bir önlem planını içeriyor.

Yönergeler ayrıca, takımların ve organizatörlerin, o sırada risk derecesine ve aynı zamanda yerel koşullara bağlı olacak bir dizi adım ve protokolü içeriyor.

UCI yetkilileri, son birkaç hafta boyunca dünya sağlık otoritelerinin öncülüğünü takip eden bir plan oluşturmaya çalışmak için takım doktorları ve yarış organizatörleri ile işbirliği yapıyorlar ancak bu aynı zamanda UCI’ın yarış takviminde yer alan ülkelerde gelişecek benzersiz vakalara esnek ve duyarlı çözümler sunuyor.

İşte birkaç önemli önlem:

  • Yarışçılar ve çalışanlar herhangi bir yarışa başlamadan önce takımlar tarafından test edilecekler. Takımlar yarışçıları, çalışanları ve diğer personeli içeren “kabarcıklar” adı verilen gruplar içinde faaliyet gösterecekler. Bu gruplar yarış sırasında daha büyük bir “peloton balonu”na girecekler. Fikir, herhangi bir bisiklet yarışına eşlik eden daha geniş bir çevrede herkesi takip etmeye çalışmaktır.
  • Her yarış organizatörü tarafından tüm etki azaltma planlarını koordine etmek ve gelişmekte olan herhangi bir durum için öncü temas kurmak için bir “COVID sorumlusu” atanacaktır.
  • Sağlık kontrolleri, sosyal mesafe kurallarına uyarak yarışlar boyunca gerçekleştirilecektir. Risk seviyesine ve bir yarışın çevresine göre, yarış öncesinde, sırasında ve sonrasında, bir dizi protokol belirlenecektir. Anti-doping kontrollerinin tamamlanması için de kılavuzlar oluşturulacaktır.
  • Pozitif bir COVID-19 vakası olması durumunda, hasta yerel bir hastaneye nakledilecek ve protokoller yerel sağlık otoritelerinin kurallarına ve yönergelerine uygun olacaktır.
Açıklanması gereken çok fazla soru ve daha fazla ayrıntı var ancak sağlık protokolleri, yarışların bu koşullarda gerçekleşmesine yardımcı olacak.
 
Üst